Türkçe English Deutsch Français Italiano Español Pусский العربية 中國的 日本の 한국의

 

Elips, Oval ve Düzgün Çokgen - Simetrik - Asimetrik Eğrileri Çizme Yöntemi ve Bu Eğrileri Üniversal ve CNC Torna Tezgâhlarında Eksensel ve Eksenden Kaçık Olarak Tornalama Yöntemi

Torna tezgâhlarında merkezden kaçık dairesel, eliptik ve oval tornalamanın yapılabilmesi için malzemenin, aynanın merkezinden belirli bir miktar kaçık olarak bağlanması gerekir. Bu da, aynanın eksantrik olarak dönmesine ve tezgâh rijitliğinin bozulmasına neden olur. Bu sebeple belirli bir devir değerinden daha yüksek devirlerle çalışabilmek mümkün olamamakta ve buna bağlı olarak da işlenen malzemenin yüzey pürüzlülüğü değeri istenilen hassasiyette olamamaktadır.

Bu buluşta malzeme ve kalemin etkileşimi sonucunda malzeme üzerinde merkezden kaçık dairesel, elips, oval ve düzgün çokgen - simetrik - asimetrik eğrilerin çizilmesi ve tornalama işlemi yapılabilmektedir. Böylece yukarıda açıklanan olumsuzluklar meydana gelmez. Ayrıca bu buluşla, torna tezgâhlarında geleneksel yöntemlerle işlenmesi mümkün olmayan eğrilerin oluşturulması mümkündür. Bunun dışında tornalama işlemi sırasında eğrilerin 3 boyutlu olarak Z ekseninde de değerlerinin değiştirilebilmesi mümkündür.

Bu buluşta, klasik yöntemde olduğu gibi tornanın siperinin sökülmesi ve arabanın üzerine bir sistemin kurulması gereği yoktur. Bu yöntemde, tornanın en yüksek hız değerinde bile oval veya istenen sayıdaki çokgen profil tornalama yapılabilir. Bu esnada tezgah rijitliği bozulmaz ve yüzey pürüzlülük değeri istenilen değerde oluşturulabilir.

Bu tornalama yöntemi ile oluşturulabilecek sayısız profilden sadece altı tanesi aşağıdaki resimlerde gösterilmiştir:

Oval Lathe
Elliptical Lathe
   
CNC Oval Lathe
CNC Oval Tornalama Eliptik Turning
   
CNC Oval Tornalama Eliptik Tornalama
CNC Oval Eliptical Turning

 

Bu tornalama yöntemi ile aynaya bir defada bağlanan parçalar üzerinde yapılabilecek tornalama biçimlerinden bazıları aşağıdaki resimlerde gösterilmiştir:

Elliptic Turning
Piston Tornalama
   
Piston Turning
CNC Lathe
   
Oval Lathe
CNC Turning

Ana Sayfa İçin Tıklayınız! Özgeçmiş İçin Tıklayınız! Şanlı Türk Bayrağı Özgeçmiş İçin Tıklayınız!